Obiranje oljk

Published on 23 October 2024 at 14:26

Postopek spravila odločilno vpliva na kakovost pridelanega proizvoda in ga je treba opraviti ob pravem času in na pravi način. Pomembno je, da z nabiranjem plodov oljk začnemo ob pravem času glede na stopnjo dozorevanja, izbiro idealnih vremenskih razmer, uporabo ustreznih orodij in materialov za nabiranje oljk. Obenem ima izbira načina pakiranja in transporta plodov v oljarno pomembno vlogo pri zagotavljanju kakovostnih lastnosti plodov oljk. 

1. Na kaj smo pozorni pri obiranju oljk?

Obiranje oljk načrtujemo v ustrezni fazi dozorevanja plodov, odvisno od tega, ali gre za namizne ali oljne sorte, da zagotovimo najvišjo kakovost pridelanega proizvoda. Pazimo, da med obiranjem ne delamo ran na vejah dreves in se izogibamo stiskanju plodov, ki so na mrežah.  Uporabljamo plastične zaboje ali vreče iz jute, ki omogočajo boljše prezračevanje in varujejo plodove oljk pred poslabšanjem njihovih kakovostnih lastnosti. Za proizvodnjo olja oljke v najkrajšem možnem času odpeljemo v oljarno, da dobimo oljčno olje z višjimi kakovostnimi lastnostmi.

2. Kakšna je prava sezona in kdaj se obirajo oljke?

Pri namiznih sortah oljk se plod oljke obira preden dozori in se njegovo meso začne mehčati. Pri sortah oljk se obiranje začne, ko se barva plodov oljk obarva zeleno-vijolično in postopoma temni. Če z obiranjem oljk odlašamo, obstaja tveganje, da bo oljčno olje slabše kakovosti z vidika organoleptičnih lastnosti in povečane kislosti, kar negativno vpliva na končni izdelek. Poleg tega pozno obiranje poveča možnost zmanjšane rodnosti oljk naslednje leto.

3. Kateri so primerni načini obiranja oljk?

Poznamo različne načine  in različna orodja za obiranje oljk. Za nabiranje se odločamo predvsem za ˝glavnike˝ ali paličice predvsem za namizne sorte oljk, saj ne želimo, da bi bili plodovi oljk udarjeni, da jih lahko predelamo in ne izgubimo tržne vrednosti. Za obiranje oljnih sort se uporabljajo predvsem mehanska orodja z različnimi vrstami stiskalnic za olje. Pri rezi oljk pazimo, da na vejah ne naredimo veliko ran in da ne pride do velike izgube listne površine, saj lahko to negativno vpliva na pridelek v naslednjem letu.

4. Kako pakiramo in transportiramo plodove oljk?

Pri obiranju oljk, predvsem namiznih, pa tudi oljnih sort, uporabljamo plastične ali lesene zaboje, ki omogočajo dobro zračenje, da se ne razvijejo plesnive glivice, ki povzročajo razgradnjo oljčnega olja in povečanje kislosti. Predvsem za oljne sorte se lahko uporabljajo vreče iz jute (iz rastlinskih vlaken).

5. In še par zanimivosti

Po obiranju oljk se lahko ustvarjeni rastlinski material (listi, veje, debla) uporabi v okviru ekološkega kmetijstva in trajnosti. Liste je mogoče vključiti v zemljo, da s postopkom kompostiranja postopoma pridobijo hranila. Prav tako lahko veje oljk zdrobimo, s posebnim drobilnikom in drobilnikom, in jih vdelamo v zemljo, da povečamo organsko snov in naredimo zemljo bolj puhasto. Končno lahko debele veje in debla oljk uporabimo kot pomembno gorivo za ogrevanje stanovanj. 

 


Add comment

Comments

There are no comments yet.